|
Candidat |
Partid |
Voturi |
|
Strugaru Stelică Iacob
|
PD-L |
8958,
câștigător
|
|
Gheorghe Iavorenciuc
|
PNL |
7289,
cu 1670 ar fi depășit pe primul clasat
|
|
Doina Micşunica Dreţcanu
|
PSD+PC |
4858,
cu 4101 ar fi depășit pe primul clasat
|
|
Vasile Curiliuc
|
PRM |
544,
cu 22965 ar fi obținut 50%+1
|
|
Grigore Bozi
|
PNG-CD |
389,
cu 23120 ar fi obținut 50%+1
|
|
Nicolae Păun
|
PRP |
217,
cu 23093 ar fi obținut 50%+1
|
|
Aurel Vainer
|
FCER |
138,
cu 26051 ar fi obținut 50%+1
|
|
Mircea Grosaru
|
AIR |
111,
cu 26147 ar fi obținut 50%+1
|
|
Adrian-Miroslav Merka
|
UDSCR |
110,
cu 26182 ar fi obținut 50%+1
|
|
Varujan Pambuccian
|
UAR |
101,
cu 26148 ar fi obținut 50%+1
|
|
Ovidiu-Victor Gant
|
FDGR |
85,
cu 21123 ar fi obținut 50%+1
|
|
Dusan Popov
|
USR |
82,
cu 23026 ar fi obținut 50%+1
|
|
Dragoş-Gabriel Zisopol
|
UER |
81,
cu 17699 ar fi obținut 50%+1
|
|
Ştefan Buciuta
|
UUR |
78,
cu 24066 ar fi obținut 50%+1
|
|
Mihai Radan
|
UCR |
75,
cu 23296 ar fi obținut 50%+1
|
|
Ghervazen Longher
|
UPR |
67,
cu 23119 ar fi obținut 50%+1
|
|
Niculae Mircovici
|
UBBR |
64,
cu 20333 ar fi obținut 50%+1
|
|
Aledin Amet
|
UDTTMR |
59,
cu 26184 ar fi obținut 50%+1
|
|
Oana Manolescu
|
ALAR |
50,
cu 23112 ar fi obținut 50%+1
|
|
Liana Dumitrescu
|
AMR |
48,
cu 27361 ar fi obținut 50%+1
|
|
Miron Ignat
|
CRLR |
33,
cu 22852 ar fi obținut 50%+1
|
|
Szabolcs Csajkos
|
UDMR |
31,
cu 23478 ar fi obținut 50%+1
|
|
Gheorghe Firczak
|
UCRR |
22,
cu 26168 ar fi obținut 50%+1
|
|
Iusein Ibram
|
UDTR |
18,
cu 20655 ar fi obținut 50%+1
|
BOTOȘANI-Colegiul uninominal nr.4
Oraşul DARABANI
Localitate componentă: Darabani
Sate ce aparţin oraşului: Bajura, Eşanca, Lişmăniţa
Comuna Adăşeni
Sate: Adăşeni, Zoiţani
Comuna Avrămeni
Sate: Avrămeni, Aurel Vlaicu, Dimitrie Cantemir, Ichimeni, Panaitoaia, Timuş, Tudor Vladimirescu
Comuna Conceşti
Sate: Conceşti, Movileni
Comuna Cordăreni
Sate: Cordăreni, Griviţa, Slobozia
Comuna Coţuşca
Sate: Coţuşca, Avram Iancu, Cotu Miculinţi, Crasnaleuca, Ghireni, Mihail Kogălniceanu, Nichiteni, Nicolae Bălcescu, Puţureni
Comuna Drăguşeni
Sate: Drăguşeni, Podriga, Sarata-Drăguşeni
Comuna Havârna
Sate: Havârna, Balinţi, Galbeni, Gârbeni, Niculcea, Tătărăşeni
Comuna Hudeşti
Sate: Hudeşti, Alba, Baranca, Başeu, Mlenăuţi, Vatra
Comuna Mileanca
Sate: Mileanca, Codreni, Scutari, Seliştea
Comuna Mitoc
Sate: Mitoc, Horia
Comuna Păltiniş
Sate: Păltiniş, Cuzlău, Horodiştea, Slobozia
Comuna Rădăuţi-Prut
Sate: Rădăuţi-Prut, Miorcani, Rediu
Comuna Suharău
Sate: Suharău, Izvoare, Lişna, Oroftiana, Plevna, Smârdan
Comuna Ştiubieni
Sate: Ştiubieni, Ibăneasa, Negreni
Comuna Viişoara
Sate: Viişoara, Cuza Vodă, Viişoara Mică
Comuna Vorniceni
Sate: Vorniceni, Davidoaia, Dealu Crucii